Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştime) ameliyatı niçin yapılır, bu ameliyatta hedef nedir?

Yer çekiminin önüne geçemeyiz fakat etkilerini hafifletebiliriz. Maalesef zaman her şeyin ilacı olamıyor. Zamanla yüzümüz, vücudumuz özellikle de göğüslerimiz sarkabiliyor. Doğum, emzirme sonrası süt kanallarının geri çekilmesi, aşırı kilo alıp verme ile meme derisi elastikiyet kaybediyor, memeyi göğüs kaslarına bağlayan bağ dokusu gevşiyor ve yağ dokusu, deri, meme başları aşağı doğru inebiliyor. Sarkan göğüsler meme dikleştirme(göğüs dikleştirme) ameliyatı ile diri dik şekle getirilebiliyor.

Göğüslerimizin büyüklüğünden memnun sadece sarkık olduğunu düşünüyorsak meme dikleştirme (göğüs dikleştirme) ameliyatı ile diri ve dik göğüslere sahip olabiliyoruz. Boyutlarından memnun değil, içinin boşalmış ve ufalmış olduğunu düşünüyorsak meme dikleştirmeyle birlikte silikonla meme büyütme ameliyatını bir arada yaptırabiliriz. Ya da mememizin sarkması ile birlikte büyük olmasından da rahatsız isek o zaman meme küçültme ameliyatı ile göğüslerimizi hem küçültüp hem de dikleştirebiliyoruz.

Tekrarlayan kilo alıp vermeler, hamilelik – emzirme, ilerleyen yaş ve yer çekiminin etkisiyle içi boşalmış gibi duran, sarkık memeler ortaya çıkabilir.
Estetik meme dikleştirme (göğüs dikleştirme) ameliyatı ile sarkmış meme dokusu yeniden şekillendirilir ve aşağı doğru bakan meme başları olması gereken konuma getirilir.

Meme Dikleştirme

Adım adım Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) ameliyatı nasıl yapılır ?

Doktorumuzla ameliyatı ayrıntılı olarak konuşuyoruz. Öncesi sonrası fotoğraflara bakıyoruz ve gerekirse mememizin biraz daha büyük olması için uygun boyutta bir protez de seçebiliyoruz. Ameliyata karar verdikten sonra 35 yaş altı için ultrason 35 yaş üstü için mamografi çektirmemiz öneriliyor. Herhangi bir hastalığımız ya da düzenli kullanmamız gereken ilaçlar varsa bizi takip eden doktorumuza danışıp onayını almamız gerekebiliyor.
Ameliyat genel anestezi altında 2-3 saat sürüyor. Estetik göğüs dikleştirme ameliyatı ile sarkmış meme dokusu yeniden şekillendirilerek memeye, meme üst kısmında dekolte bölgesinde dolgunluğu sağlayacak şekilde daha dik bir form kazandırılır ve aşağı doğru bakan meme başları olması gereken yere taşınır. Bu ameliyatlar sırasında eğer meme başı etrafındaki kahverengi renkli alan da büyükse bu kısımda küçültülür. Bir gece hastanede kaldıktan sonra evimize dönebiliyoruz. Ameliyattan hemen sonra sarılan bandaj 2-3 gün sonra çıkartılıp yerine özel bir sütyen giyiliyor. Özel sütyeni doktorumuz bizim için seçiyor. Düzgün bir iyileşme için 4-6 hafta bu medikal sütyeni kullanıyoruz. Dikişler kendiliğinden eridiği için alınmasına gerek kalmıyor. Ancak uzun zamandır hayal ettiğimiz iç çamaşırları için biraz daha beklememiz gerekiyor, hemen giyemiyoruz. Telli, dolgulu, rahatsız sütyenleri hayatımızdan çıkartıp; telsiz, dolgusuz rengarenk sütyenleri hayatımıza sokmak için iyileşme süreci kadar sabretmemiz gerekiyor, hemen giyemiyoruz.

Meme dikleştirme (göğüs dikleştirme) ameliyatı olduktan ne kadar süre sonra işe dönebilirim?

Ameliyattan yaklaşık 1 hafta sonra işe dönebiliyoruz ama ağır çantalar, ağır egzersizler zorlayıcı aktiviteler yok.

Meme dikleştirme (göğüs dikleştirme) ameliyatı sonrası iyileşme süreci ve neler yapılmalıdır?

Ameliyat sonrası dönem genellikle rahat geçer, hastalara 5-7 gün istirahat ve 6 hafta süreyle sporcu sütyeni giymeleri önerilir. 3 ay süreyle ağır sporlardan kaçınılması önerilir.
Erken dönemde memede şişlik, morumsu renk değişiklikleri ve meme başında geçici hissizlik olabilir.
Bunlar kendiliğinden düzelirler.

Sadece meme dikleştirme (göğüs dikleştirme) ameliyatı yeterli midir ?

Eğer memede sarkıklıkla birlikte hacim kaybı da mevcut ise bu durumda meme dikleştirme (göğüs dikleştirme) ameliyatı ile birlikte meme protezi (meme büyütme ameliyatı) de konulabilir.

Meme dikleştirme (göğüs dikleştirme) ameliyatından sonra iz kalır mı ?

Ameliyattan sonra, göğsün durumuna göre uygulanan tekniğe bağlı olarak kesi izleri oluyor. Maalesef izsiz bir meme dikleştirme (göğüs dikleştirme) ameliyatı olmuyor, kesilen yerde iz kalıyor. Ancak ilk zamanlar belirgin olan izler zamanla solup daha az belirgin hale geliyor. Muayene esnasında ameliyat sonrası bizde kalacak izleri fotoğraflardan görebiliyoruz. Neyse ki izler sütyen ve bikini içinde kalıyor. İzlerimizin daha iyi olması için yine de yaklaşık 6 ay süreyle özel bir takım kremler uygulayıp ,dikiş hattına özel yara bakım ürünleri kullanıyoruz.

    Randevu Talebi