Jinekomasti nedir?

 • Erkek memesinin aşırı gelişimine jinekomasti denir.

Jinekomasti (erkekte meme büyümesi) neden olur?

 • Sebebi tam olarak bilinememekle beraber, birden çok sebebi olabileceği düşünülmektedir.
 • Genellikle seks hormonlarındaki dengesizlikten kaynaklandığı düşünülür. Ergenlik çağındaki erkeklerin yaklaşık  %75’inde rastlanabilen  bu durum, vakaların yine % 75 inde herhangi bir tedavi olmaksızın kendiliğinden birkaç yıl içinde kaybolur.  Bu sebeple 14- 15 yaşlarında bu şikayet ile başvuran erkeklerde bazı hormon tetkikleri ve incelemeler yapılıp takip edilmelidir. Jinekomasti sıklıkla normal bir durumdur. Herhangi bir sağlık tehlikesi yaratmamakla beraber,  çok nadir olarak sağlığı tehdit edebilecek farklı bir rahatsızlığın (karaciğer hastalıkları, tiroid hastalıkları, akciğer, kolon ve prostat kanseri, testesteron dengesizlikleri gibi) göstergesi olabilir. Jinekomastiyi meydana getiren sebep belirlenebilirse, buna yönelik tedavi uygulanabilir. Ancak %90- 95 durumda altta yatan herhangi bir sebep bulunamaz ve estetik amaçlı tedavi yapılır ki bu tedavi de cerrahi tedavidir.

 Jinekomasti şikayeti olan hasta ne yapmalıdır?

 • Jinekomasti şikayeti olan hasta bir Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanına muayene olabilir.
 • Muayene sırasında; meme büyüme şikayetinin ne zamandır mevcut olduğu, memelerde ağrı ya da hassasiyet olup olmadığı, herhangi bir ilaç öyküsü bulunup bulunmadığı, kilo alıp verme öyküsünün varlığı, karaciğer yada troid hastalığının olup olmadığı doktor tarafından sorgulanır.
 • Hasta muayene edilir ve bazı tetkikler istenebilir. Sonrasında herhangi bir hastalığa bağlı olmayan durumlarda eğer hasta kozmetik sıkıntılar yaşıyor ise bu durumun tedavisi için ameliyat kararı verilebilir.

Düzeltilmesi için hangi ameliyatlar yapılmaktadır?

 • Düzeltilmesi için seçilen ameliyat yöntemi jinekomastinin tipine göre belirlenir.
 • Cerrahi tedavi yöntemi olarak liposuction ve meme bezinin çıkarılma teknikleri en uygun tekniklerdir.
 • Bu tedavi yöntemleri memenin muayene bulgularına göre değişir. Eğer yağ dokusu kaynaklıysa liposuction en ideal tedavi seçeneğidir. Eğer yağ dokusu fazlalığı ile birlikte meme bezi fazlalığı da varsa  liposuctionla birlikte meme dokusunun da çıkarılması gerekebilir.Yağ ve meme dokusu fazlalığının yanında deri fazlalığı da mevcutsa yağ ve meme dokusunun çıkarılması yanında deri de birlikte çıkarılabilir. Sonuç olarak Jinekomasti şikayeti olan hasta bir plastik cerraha başvurduğunda doktoru tarafından yapılan muayene ve gerekli tetkikler sonucunda kendisi için ne tür bir ameliyat gerektiği konusunda bilgilendirilecektir.

Ameliyat sonrası meme tekrar büyür mü?

 • Ameliyat sonrasında eğer yağ dokusu mevcutsa hastanın aşırı kilo aldığı durumlarda (15-20 kg) meme bölgesinde bir artış olabilir, bunun haricinde jinekomasti ameliyatı sonucu tekrar eski hale geri dönmek söz konusu değildir.

Jinekomasti ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabilir?

 • Ergenlik dönemi bitiminden itibaren yani 17-18 yaşından itibaren bu ameliyat yapılabilir. 15-16 yaşlarında başvuran hastalarda %75 erkekte görülebilen ve çoğunlukla kendiliğinden gerileyen fizyolojik jinekomasti olabileceğinden beklemek gerekmektedir.
 • Hasta, memeleri büyüdüğü anda gerekli tetkikler yaptırır ve en kısa zamanda bunlara müdahale edilirse, psikolojik sorunlar da önlemiş olur.

 Jinekomasti ameliyatı hangi tür anestezi ile yapılmaktadır?

 • Bu ameliyat özellikle liposuction ile yapılacaksa sedayon eşliğinde lokal anestezi veya genel anestezi ile yapılmaktadır.
 • Açık ameliyat gerektiğinde sıklıkla genel anestezi altında yapılmaktadır.

Ameliyattan sonra korse takılmalı mıdır ?

 • Ameliyattan sonra  şişlikleri en aza indirgemek ve küçülen meme üzerindeki derinin toparlamasına destek olmak amacıyla ameliyattan sonra 3 hafta süre ile korse kullanımı önerilmektedir.

  Randevu Talebi