Fraksiyonel Lazer Vücudun Hangi Bölgelerinde Kullanılabilir?

Fraksiyonel  lazer vücudun hemen her bölgesinde kullanılabilir. En sık kullanım alanı yüz, boyun, dekolte ve el olmakla birlikte çatlaklar için kullanıldığında bacaklar, karın ve kalçalarda da kullanılmaktadır.

Fraksiyonel Karbondioksit (CO2) Lazeri Hangi Cilt Tedavilerinde Kullanmaktayız?

1- Cilt Gençleştirme

-Cilt gevşekliği ve düzensiz cilt tonunun tedavisi
-Lazerle ince kırışıklıkların tedavisi
-Lazerle cilt gençleştirme (rejuvenasyon)
-Lazerle ciltteki geniş gözeneklerin sıkılaştırılması
-Lazerle el cildinin gençleştirilmesi
-Lazerle göz altı morluklarının tedavisi

2- Çeşitli İz ve Yara Tedevisinde

– Lazerle sivilce(akne)izlerinin tedavisi
-Lazerle cilt çatlaklarının (Stria distensae) tedavisi
-Hipertrofik skar ve keloid
-Lazerle yara, yanık ve ameliyat izlerinin tedavisinde

3- Ben , Siğil ve Syringoma Gibi Deri Lezyonlarının Tedavisinde

4- Lazerle Leke Tedavisinde,

fraksiyonel karbondioksit lazeri kullanmaktayız.

 

Fraksiyonel CO2 Lazer Uygulama Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

-Lazer uygulaması öncesinde yakın zamanda kimyasal peeling,dermabrazyon gibi cilt soyucu işlemler yapılmış ise doktora bilgi verilmeli.
-CO2 lazer uygulaması öncesi güneş ışınlarından ve solaryumdan en az 1 ay süre ilekorunulmalıdır.
-Kan sulandırıcı)ilaçlar kullanılıyor ise görüşme sırasında doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
-Işığa duyarlılığı artıran tetrasiklin ,naproksen sodyum, doğum kontrol hapı, hormon ilaçları gibi ışık hassasiyetine yol açan ilaçlar ile iyileşmeyi olumsuz etkileyebilecek için roaccutane gibi ilaçlar kullanılıyor ise bunların bilgisi paylaşılmalıdır.
-Uçuk (herpes) öyküsü olan hastalara, lazer uygulamasından önce herpes tedavisi planlanabilir.

Fraksiyonel CO2 Lazer Uygulaması Nasıl Yapılır ve Sonrasında Nasıl Bir Bakım Gerekir?

Fraksiyonel CO2 lazer tedavisi öncesi cilt temizlenilir ve deri yağ ve makyaj ürünlerinden arındırılır. Arkasından cildinize lokal anestezikli kremler sürülerek yaklaşık 45-60 dakika uyuşması için beklenir. İşlem sırasında hafif bir yanma ve batma hissedilebilir. Fraksiyonel lazer uygulamasından sonra, uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve hassasiyet oluşur. Cildinizi rahatlatmak için aralıklı olarak soğuk kompres yapmak faydalı olacaktır. Kızarıklık uygulamanın ardından başlar ve 24–48 saat içinde azalır. 48 saatin sonunda da hafif bir kabuklanma meydana gelir. Kabuklanma genellikle 24–36 saat içinde kaybolacaktır. Kısaca özetlenecek olursa; işlemin yapıldığı gün ve ertesinde ciltte kızarıklık olacak, 3 ve 4’üncü günlerde de hafif bir kabuklanma görülecektir. Kabuklar döküldüğünde alttan yeni pembe bir cilt geldiği görülecektir. Bu süreçte doktorunuz cildinizi temiz ve nemli tutmanız ve iyileşme sürecini hızlandırmak için size bazı kremler önerecektir. Doktorunuz tarafından önerilen bakımların eksiksiz ve düzenli olarak yapılması tedavi sonuçları açısından önemlidir. Lazer uygulamasından sonra genellikle 5 – 7. günlerde makyaj yapmaya başlayabilirsiniz. Lazer uygulamasından sonraki 1 ay boyunca yüksek faktörlü güneş koruyucular doktorunuz tarafından önerilecektir.
Lazer uygulaması tedavi edilen probleme göre 1- 1.5 aylık aralıklarla 3-4 kez tekrar edilebilir.

Fraksiyonel CO2 Lazer Uygulamasının Yan Etkileri Var Mıdır?

Uygulama sonrası birkaç gün süre ile ciltte kızarıklık ve minik kabuklanma dönemi yaşanır. Bu süreç normaldir. Teknolojisi iyi bir fraksiyonel CO2 lazer cihazı ile yapılan uygulamalarda iyileşme süreci daha kısa ve ciltte lekelere sebep olma olasılığı daha düşüktür. Fraksiyonel lazer uygulamasından sonra iyileşme sürecinde cilt güneşe hassas olacaktır ve bu süreçte yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanılmaması halinde ciltte güneş hasarı ve lekelenme oluşabilecektir. Bu nedenle fraksiyonel lazer uygulaması sonrasında doktorunuz tarafından önerilen güneş koruma ve diğer bakım kremlerinin önerildiği şekliyle kullanılması önemlidir.

    Randevu Talebi