Neden Meme Küçültme Ameliyatı ?

Bazı Kadınlarda meme vücuda oranla büyük ve sarkık olmaktadır. Meme büyüklüğü kalıtsal, hormonal veya fazla kilolardan kaynaklanabilir. Bel ağrısı, omuz ağrısı, sırt ağrısı, duruş bozukluğu gibi çeşitli fiziksel belirtilere neden olan orantısız büyük göğüslerinizden dolayı sütyen askıları iz yapabilir, kıyafet seçiminde zorlanabilir, büyük göğüslerinizden utanabilir, cinsel imalı sözler işitebilir, duygusal olarak etkilenebilirsiniz. Şikayetleriniz yaz aylarında sıcakla birlikte artabilir, meme altlarında pişik ve kaşıntı olabilir, denize girerken dikkat çekmek sizi rahatsız edebilir. Bu durumda meme ağırlığını ve hacmini küçültmek, dikleştirmek için cerrahi bir işlem olan meme küçültme ameliyatı düşünebilirsiniz.

Ameliyattan önce nelere dikkat edilmelidir ?

Aşırı kilolu hastalarda kilo verilmesi önerilir. Sigara yara iyileşmesini olumsuz etkilemektedir. Sağlıklı bir iyileşme süreci için ameliyat öncesi ve sonrası bir süre sigarayı bırakmalısınız. Ameliyat gününüzden 2 hafta önce ilaç kullanmayınız, kullanmanız gereken ilaçları cerrahınıza danışarak kullanabilirsiniz. Doktorunuzun talimatlarına uymalısınız. Meme Küçültme ameliyatı öncesi doktorunuz sizin ve ailenizin tıbbi geçmişini öğrenerek meme büyüklüğünü etkileyen etmenleri belirleyecektir. Ameliyat sonrası kıyafetlerinizin, kalacağınız yerin temizliğinden hijyeninden emin olun. Temiz, ütülenmiş rahat kıyafetler bulundurun. Yapmanız gereken işlerinizi ameliyat öncesi yapıp ameliyat sonrası vaktinizi dinlenmeye ayırın.

Meme Küçültme ameliyatı nedir ?

Meme küçültme ameliyatı fazla yağ ve doku alınarak göğüslerin istenilen boyutlarda yeniden konumlandırılmasıdır. Birkaç farklı cerrahi yöntem vardır ve cerrahınız yöntemlerin izleri, avantaj ve dezavantajları konusunda sizi bilgilendirerek sizin için en uygun tekniği seçecektir. Ameliyatla ilgili endişelerinizi cerrahınızla paylaşabilirsiniz. Meme Küçültme ameliyatı genel anestezi altında memenin büyüklüğüne göre yaklaşık 2-4 saat sürer. Memelerde asimetri olabilir ameliyat sırasında gerekli küçültmeyle asimetri düzeltilebilir. Ameliyat sonrası bir gece hastanede kalınır ve ameliyattan sonra 6-8 hafta süre ile cerrahi sütyen giyilir.

Meme Küçültme ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabilir ?

18 yaşından itibaren ameliyat yapılabilir. Ciddi ruhsal ve fiziksel stres yaşanıyorsa 18 yaş altında, meme dokusu gelişimi tamamlandıktan sonra da meme küçültme operasyonu yapılabilir.

Ameliyattan sonra nelere dikkat edilmelidir ?

Ameliyattan sonra bir gece hastanede kaldıktan sonra cerrahınız sizi dikkat etmeniz gereken konularda bilgilendirecek ve gerekli talimatları verecektir. Hastaneden çıktığınızda eve gidip yatmanızı değil kendinizi yormadan hareket halinde olmanızı istiyoruz. Ameliyattan sonra en az 1 hafta dinlenilmeli ve en az 1 ay fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır. Ameliyat sonrası ağırlık kaldırmayın ve ailenizden, eşinizden bir süre ev işleri ve çocuk bakımı için size yardımcı olmalarını rica edin.
Dikiş izleriniz zamanla solup belirginliği azalacak ancak tamamen yok olmayacaktır. İzlerin iyileşmesi ve belirginliği kişiden kişiye değişecektir. İzler sütyen ya da bikininin altında kalacaktır. İzlerin güzel iyileşmesi için size bazı kremler ve bakım ürünleri önerilecektir. Bazı durumlarda izlerin daha iyi olması ve belirginliğinin daha kısa sürede azalması için dikiş izlerinin üzerine fraksiyonel C02 lazer uygulaması yapmaktayız.
Ameliyattan sonra hamile kalabilir ve çocuğunuzu gönül rahatlığıyla emzirebilirsiniz. Başarılı bir ameliyat sonucunda şikayetlerinizden kurtulabilir, yeni kıyafetlerinizle, yeni göğüslerinizle kaybettiğiniz öz güveninizi geri kazanabilirsiniz.

İyileşme süreci nasıldır ?

İyileşme hızı kişiden kişiye değişecek ve iyileşme devam ettikçe göğüsleriniz daha yumuşak ve doğal olacaktır. Ameliyat sonrası kontrollerinizi aksatmayın ve sorularınızı cerrahınızı arayıp mutlaka sorun. Düzenli muayeneye gelemeyen yurt dışından, farklı kıtalardan gelen hastalarımız iyileşme sürecinde her zaman bizi arayabilir ve fotoğraflarını göndererek uzaktan kontrol olabilirler.
1. Hafta: Erken dönemde hafif ağrı ve sızınız olacaktır. Doktorunuzun önerdiği dozda ağrı kesici kullanabilirsiniz. Komplikasyonların en sık görüldüğü dönemdir ve komplikasyonları önlemek için yatmak yerine kendinizi yormadan yürüyüş yapın. Medikal sütyeninizi gece gündüz kullanın.
2. Hafta: Ağrılarınız rahatlar. Hareketlerinizi arttırabilirsiniz. Yaptığınız işe bağlı olarak işinize dönebilirsiniz. Göğüslerinizde şişlikler devam edecektir. 6 haftaya kadar ağırlık kaldırmayın, ağır ev işleri, yorucu egzersizler yapmayın.
6. Hafta: Medikal sütyeninizi çıkarabilirsiniz. Fiziksel aktivitelerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
6. Ay: Şişlikler inecek, izler solacak ve göğüsler son şeklini alacaktır.

Ameliyattan sonra göğüsler yeniden büyür mü ?

Normal koşullarda yeniden büyümeyecektir fakat aşırı kilo alımı ya da hamilelikte biraz büyüme olabilir.

Uçak yolculuğunda nelere dikkat edilmelidir ?

Ameliyattan sonra 8 hafta dikkatli olun. Uçak yolculuğunda yanınıza ağır olmayan küçük bir valiz alın. Bagajınızı taşımak için kendinizi zorlamayın. Yardımsever bir toplumuz çevrenizdeki insanlardan yardım isteyin. Uçakta uçan dirseklerden hava alanında koşan insanlardan uzak durun. Seyahat öncesi ve sonrası bol bol su için ve uzun seyahatlerden önce seyahat sırasında ve sonrasında yürüyüşler yapın.

    Randevu Talebi